Wypowiedzenie umowy najmu lokalu

Gdy podpisujemy umowę o wynajem z właścicielem bądź agencją pośredniczącą, skrupulatnie prześledźmy jej warunki, by nie dać się zaskoczyć nieprzyjemnie.

Prawidłowo skonstruowane wypowiedzenie umowy najmu jednoznacznie określa przyczyny wypowiedzenia tej umowy, nie dając stronom sposobności do „naginania” dokumentu według własnych potrzeb czyli dowolnej interpretacji.  Warto aby zarówno wynajmujący jak i najemca zdawali sobie z tego sprawę. Najem umowa zobowiązuje obydwie strony do zachowania pewnych warunków, wypowiedzenie nie może być kaprysem właściciela, tylko postępowaniem prawnym w zgodzie z podpisanym dokumentem.

W wyjątkowych sytuacjach właściciel może rozstać się z najemcą wcześnie, na przykład gdy lokal używany jest niezgodnie przeznaczeniem. Ktoś wynajął mieszkanie jako lokal mieszkalny, a obecnie użytkuje go na działalność gospodarczą.

Takie działanie jest sprzeczne z warunkami umowy i obliguje wręcz właściciela do zerwania umowy czyli wypowiedzenia w terminie natychmiastowym.

Czy właściciel może w takim przypadku wyrzucić lokatora na bruk?

Na szczęście dla najemcy taka możliwość nie istnieje w świetle prawa. Nawet gdy nie dotrzymał warunków umowy musi mieć czas na poszukanie nowego lokum. Dlatego  w przypadku decyzji o wypowiedzeniu umowy, trzeba uprzedzić go na piśmie o takim zamiarze z miesięcznym wyprzedzeniem.

W gorszej sytuacji jest właściciel, który podpisał z najemcą umowę na czas nieokreślony. Tutaj najem umowa zobowiązuje go już go wypowiedzenia  z poprzedzającym je okresem trzyletnim!

Realnie to jednak raczej rzadki przypadek, by ktoś obecnie decydował się na taki okres umowy. Najczęściej podpisywane są umowy najmu na rok, a nawet i okresowe, stale przedłużane 3-miesięczne.

Brak podobnych wpisów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>